Založení společnosti – na co si dát pozor a co to vše obnáší?

Zakládáte si společnost a máte obavu, že na něco zapomenete? Přinášíme rady pro začínající podnikatele. Notáře si nejprve prověřte. I on totiž může dělat chyby.

Klasické či zjednodušené s.r.o.?

Zjednodušené společnosti s ručením omezeným jsou novinkou od roku 2016. Výrazně se snížily náklady na založení nové s.r.o. Mají však určitá omezení a nejsou vhodné ve všech případech. Hodí se spíše pro podnikání jednoho společníka. Vedou ale ke snížení notářských poplatků při jejich založení až o polovinu. Jenže až polovina notářů zjednodušené společnosti s ručením omezeným nenabízí a rovnou zakládá standardní s.r.o. Vsaďte proto na notáře, který umí posoudit, co je pro vás vhodnější.

Nadbytečné stejnopisy a náklady

Zvažte, kolik vyhotovení zakladatelské listiny nebo společenské smlouvy opravdu budete potřebovat. Budete ji chtít vy, živnostenský úřad, vaše banka i pronajímatel kanceláře, na to ale nepotřebujete hned 4 stejnopisy. Stejnopis totiž potřebujete v papírové podobě ze zákona jen jeden. Jinde už vám stačí jen běžné opisy zpoplatněné 30 korunami za stranu, zatímco u stejnopisů je to 100 korun za stranu. Pak vás může návštěva u notáře vyjít na dvojnásobek.

Vyhotovení průvodní dokumentace pro založení s.r.o.

Průvodní dokumentace k založení firmy stažená z internetu často není aktuální a nemá valnou kvalitu. U advokáta můžete za pár vzorů dát i tisíce korun. Ze zákona potřebujete alespoň souhlas s umístěním sídla společnosti, prohlášení pro jednatele, prohlášení správce vkladu a další dokumenty. Někteří notáři to nabízejí nad rámec své notářské činnosti. Předem si zjistěte konečnou cenu. Formuláře na živnostenský úřad, nebo dokumenty pro odpovědné zástupce ale často nedostanete.

Standardizovaný vzor zakladatelské listiny či společenské smlouvy

Často dostanete jen standardizovaný vzor a na vnitřní poměry v zakládané společnosti, vztahy mezi společníky a plánovaný rozvoj či záměr, se nikdo neptá. Nechte si ale nastavit společnost na míru. Jakmile začne firma generovat zisk, vztahy mezi společníky se většinou změní. Nastavte si podmínky pro svolání a rozhodování na valné hromadě, omezení převoditelnosti podílů, nebo předkupní právo k podílům ostatních společníků. U zjednodušeného s.r.o. to nelze.

Aktuálních trendy v podnikání a mezery v zákonech

Jakmile došlo od roku 2014 ke změně zásadních zákonů, jako je nový občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, či zákon o veřejných rejstřících, předpisy mají dost mezer a dotváří je až judikatura a praxe. Základy by měl znát každý notář, složitější případy však vyžadují advokáta se specializací na právo obchodních společností. Pokud se chcete vyhnout potížím, svěřte založení společnosti profesionálům Firmátor.cz, kteří spolupracují jen s ověřenými a kvalitními notáři, klientům poskytují jedinečný zákaznický servis a ušetří jim mnoho času, starostí a nákladů.

Komentáře

Přidej svůj komentář

Další články